W przypadku gdy posiadamy daną nieruchomość z kimś na spółkę, lub też większa liczba osób ma prawo do jednej nieruchomości(nabyte na przykład drogą dziedziczenia), a co najmniej jedna osoba z grona właścicieli ma inne plany niż wspólne użytkowanie nieruchomości(na przykład ze względów niemożliwości dogadania się z częścią lokatorów), to każdy z właścicieli ma prawo założyć w sądzie sprawę o zniesienie współwłasności.
Zazwyczaj pierwsza sprawa o zniesienie współwłasności ma charakter pojednawczy. Sędzia stara przekonać strony do tego, aby każda z osób zajmowała określoną część nieruchomości i próbuje mediować tak, aby strony się dogadały. W przypadku braku porozumienia sąd może nakazać sprzedać daną nieruchomość, lub w przypadku dobrej woli któregoś z właścicieli może on spłacić pozostałych współwłaścicieli i korzystać z nieruchomości samodzielnie. Oczywiście wszystkie strony postępowania w takim przypadku muszą okazać dobrą wolę, gdyż w przypadku braku porozumienia taka sprawa może się ciągnąć bardzo długo, koszta takiej sprawy oraz biegłych sądowych(rzeczoznawców) mogą być naprawdę wysokie, dlatego w tego typu sprawach najlepiej po prostu okazać ludzką twarz i się dogadać. Często z uwagi na wysokie koszta jedynym wyjściem z sytuacji jest pożyczka bądź kredyt.
Jak zadbać o to żeby spadek wpadł w powołane ręce?
Prędzej czy później każdy będzie miał z nimi w jakiś sposób do czynienia. Zazwyczaj nie przyjmuje się go w miłych okolicznościach, gdyż zazwyczaj świadczą one o śmierci kogoś bliskiego dla nas. Mowa oczywiście o spadkach. Wiele osób zastanawia się jak w sposób najbardziej bezpieczny oraz w miarę prosty przekazać spadek najbliższym po naszej śmierci. Otóż w Polskim prawie istnieje kilka form przekazywania spadku omówmy niektóre z nich. Najpopularniejszy sposób przekazania spadku to oczywiście testament. Możemy napisać go odręcznie(nie potrzebujemy świadków, aczkolwiek musi być opatrzony własnoręcznym podpisem) i przekazać zaufanej osobie. Możemy również napisać testament u notariusza. Jeśli jesteśmy natomiast zdecydowani przekazać spadek najbliższym osobom w linii prostej, to wcale nie musimy pisać testamentu gdyż nasi spadkobiercy mogą skorzystać z tzw. Dziedziczenia ustawowego. Polega ono na tym iż składając w sądzie pismo procesowe, sąd z automatu uznaje za spadkobierców, najbliższą rodzinę znajdującą się w tzw. 1 stopniu dziedziczenia(np: mąż, żona, córka, syn). W prawie Polskim istnieją również inne formy przekazywania spadku jak np: testament ustny.