Wiele obserwatorów rodzimego rynku pracy ma krytyczne zdanie na temat dotacji z urzędu pracy, które otrzymują bezrobotni w ramach licznych programów które przynajmniej teoretycznie mają przeciwdziałać bezrobociu oraz w dalszym stopniu wykluczeniu.
Jednym z głównych zarzutów jest fakt, iż firmę wystarczy prowadzić co najmniej rok, dotację można wydać na co właściwie chcemy(wystarczy odpowiednio to uargumentować we wniosku o dotacje, a reszta właściwie robi się sama). W przypadku gdy chcemy założyć firmę wykonującą strony internetowe wystarczy przekonać urzędnika, że potrzebny jest nam laptop za dwanaście tysięcy, bo tylko taki komputer wytrzyma obciążenie oraz chłonność naszych skomplikowanych programów graficznych i właściwie gotowe. Możemy zastanowić się również nad inwestycją w projektory, rzutniki. Oczywiście po roku czasu działalności firmy, oraz opłacania przez firmę składek ZUS całość wyposażenia firmy ufundowanego przez Urząd Pracy przechodzi na naszą własność. Jasne, że tylko jakiś procent firm to firmy fikcyjne, firmy osób chcących dobrze obkupić się za pieniądze urzędu pracy(środki pochodzą z Funduszu Pracy), jednak urzędy powinny zdecydowanie bardziej uważać na co przyznają pomoc publiczną.
Nabycie nieruchomości poprzez zasiedzenie
Tylko nie wielka ilość ludzie zdaje sobie sprawę, że istnieją inne możliwości nabycia prawa własności do danej nieruchomości niż te najbardziej popularne czyli kupno oraz nabycie nieruchomości drogą dziedziczenia. Otóż w Polskim prawie istnieje również trzecia droga nabycia własności. Tą trzecią drogą jest właśnie zasiedzenie. Czym jest zasiedzenie? Zasiedzenie to po prostu droga nabycia prawa własności do danej ruchomości/nieruchomości które następuje w skutek upływu czasu. Wynika z tego to, że jeśli użytkujemy daną rzecz odpowiednio długo, to z mocy prawa po upływie określonej ilości czasu stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami. Jeszcze nie tak dawno, nie każda nieruchomość posiadała uregulowany stan prawny, tak więc ludzie nabywali udokumentowanie swojej własności poprzez zasiedzenie. W przypadku rzeczy ruchomych ten okres jest bardzo krótki i wynosi zaledwie trzy lata, jednak w przypadku nieruchomości(działki, domy) ten okres jest wydłużony i wynosi odpowiednio dwadzieścia, oraz trzydzieści lat w zależności czy zasiedzenie następuje w dobrej lub w złej wierze. W przypadku gdy mamy świadomość, że jesteśmy właścicielami danej nieruchomości możemy starać się o zasiedzenie w dobrej wierze, jednak w przypadku gdy prawowitym właścicielem jest ktoś inny(np: przodek od lat mieszkający zagranicą) możemy przyjąć prawo własności poprzez zasiedzenie tylko i wyłącznie w złej wierze. Wniosek o zasiedzenie nieruchomości składamy w sądzie rejonowym właściwym dla położenia danej nieruchomości.