Nie da się ukryć ,że w stosunku do krajów zagranicznych zarobki pracowników w Polsce są po prostu bardzo niskie. Wystarczy porównać przeciętne wynagrodzenie w Polsce , oraz w krajach zachodnich takich jak Niemcy czy też Francja.
Skąd to wynika? Klucz w tej sprawie to oczywiście wydajność pracy która w krajach bardziej rozwiniętych jest po prostu o wiele wyższa niż u nas. Oczywiście nie chodzi tutaj oczywiście o to , że pracownik w Polsce jest bardziej leniwy , czy też o wiele mniej umie , ale główne znaczenie w tym przypadku chodzi zdecydowanie o technologię. Tak , to właśnie maszyny oraz urządzenia , które u naszych sąsiadów są na zdecydowanie wyższym poziomie, powodują to iż w jednej jednostce czasu przy podobnym nakładzie pracy są w stanie wyprodukować więcej towarów lub wykonać więcej usług. Oczywiście , jako , że jesteśmy bardziej zacofani technologicznie będziemy wykonywać pracę szybciej niż dotychczas , jednak zanim dojdziemy do poziomu naszych zachodnich sąsiadów minie na pewno kilkanaście , lub też kilkadziesiąt lat – gdyż warto wiedzieć ,że nowe technologie na kieszeń polskiego przedsiębiorcy są po prostu bardzo drogie.
Praca na czarno
Na pewno każdy z nas miał kiedyś do czynienia w jakiś sposób z pracą na czarno. Albo pracował na czarno , albo znał kogoś kto pracuje lub pracował na czarno. Praca na czarno jest tak naprawdę bardzo ryzykowna , gdyż tak naprawdę nie mamy pewności jak zakończy się nasza słowna umowa z pracodawcą. Po pierwsze istnieje bardzo duże ryzyko , że nie otrzymamy wynagrodzenia za pracę, po drugie w czasie gdy pracujemy bez umowy nie jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym , tak więc w przypadku jakiegoś nieszczęścia możemy pozostać na tak zwanym lodzie , a pracodawca może po prostu od wszystkiego umyć ręce, a przecież nasze zdrowie jest najważniejsze. Warto na pewno dodać, iż w trakcie pracy na czarno , nie są odprowadzane za nas składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalne , tak więc nasza emerytura nie będzie zbyt imponująca. Wiadomo , że nikt zdrowo myślący nie wybiera pracy na czarno jednak, po prostu sytuacja życiowa lub finansowa może nas do tego zmusić.