Wielka pracownicza fala emigracyjna która miała miejsce tuż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej sprawiła, że wielu z naszych rodaków osiadło za granicą na stałe.
Najbardziej popularne kierunki, gdzie udawali się nasi rodacy do Wielka Brytania(Anglia, Irlandia, Szkocja) oraz oczywiście nasz zachodni sąsiad czyli Niemcy. Warto zauważyć iż w przypadku dłuższego okresu przebywania oraz pracowania na terenie Anglii czy też innego kraju z wyżej wymienionych wszystkim imigrantom będzie przysługiwała emerytura która będzie pobierana właśnie w tych krajach. Warto zauważyć fakt, w każdym z tych krajów świadczenia emerytalne są zdecydowanie wyższe niż w Polsce, a w niektórych przypadkach mogą być zdecydowanie wyższe. W przypadku gdy taki emigrant zdecyduje się spędzić jesień swojego życia właśnie w Polsce pobierając emeryturę dajmy na to z Niemiec może być pewnym iż będzie ją pobierał w wysokości znacznie wyższej niż inni rodacy pobierający emerytury właśnie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla osób których nic w Polsce nie trzyma, może być to doskonałe rozwiązanie jak bez dodatkowego oszczędzania kosztem wielu wyrzeczeń może być zwiększona emerytura którą pobierana będzie za pośrednictwem zagranicznych instytucji emerytalnych.
Praca za granicą – warto zaryzykować?
Wielu z nas zapewne zastanawiało się, nad możliwością pracy za granicą, gdyż jak powszechnie wiadomo stopa bezrobocia w Polsce, koszty życia oraz co tu dużo mówić zdecydowanie niższe zarobki niż w podobnych zawodach na zachodzie. Tego typu argumenty mogą sprawić , iż nie tylko będąc w ciężkiej sytuacji finansowej będziemy zmuszeni do poważnego zastanowienia się nad możliwością wyjazdu za granicę. Oczywiście bez wątpienia jednym z najważniejszych rzeczy jakie powinniśmy rozważyć jadąc za granicę to czy w kraju do którego mamy zamiar wyjechać istnieje zapotrzebowanie na pracowników z naszej branży. To bardzo ważne, gdyż powinniśmy sobie zdawać sprawę, iż jako pracownicy bez większego doświadczenia w pracy w obcym kraju, już na samym starcie nie będziemy w stanie wygryźć ze stanowiska pracownika być może gorszego od nas i o niższych kwalifikacjach, ale za to zapewne z dostatecznymi umiejętnościami tak aby wykonywać pracę na tym stanowisku, ale przede wszystkim – co jest bardzo istotne w pracy za granicą większym doświadczeniu. O znajomości języka już nie będziemy wspominać, gdyż jadąc za granicę odpowiednia znajomość języka jest po prostu konieczna. Oczywiście posiadając znaczne kwalifikacje w wielu zawodach budowlanych, które nie wymagają znacznej, bądź też biegłej znajomości języka kraju do którego się udajemy nie będzie to konieczne , jednak jeśli taki język znamy , to istnieje spora szansa, że pracodawca to doceni i możemy być przykładowo w niedługim czasie awansowani na na przykład brygadzistę. Takie podejście do sprawy może spowodować, iż nasza kariera za granicą rozwinie się bardzo szybko i będzie miało to bezpośredni wpływ na nasz rozwój osobisty. Bardzo wielu pracowników budowlanych znających język danego kraju zatrudnianych za granicą w tzw. Brygadach budowlanych dostąpiło zaszczytu szybkiego awansu.