W przypadku gdy zdecydowaliśmy się w sposób samodzielny inwestować pieniądze przeznaczone na część naszej emerytury powinniśmy kierować się zasadami długoterminowego oszczędzania oraz inwestowania.
Powinniśmy nakreślić sobie długoterminowy plan, tak aby maksymalnie racjonalnie oraz co ważne nie ulegając w żadnym momencie emocją realizować swoje plany inwestycyjne na najbliższe kilkanaście, lub też kilkadziesiąt lat. Uważa się, że właśnie uleganie emocją jest jednym z najgorszych pułapek jakie może napotkać na swojej drodze inwestor, szczególnie jeszcze ten mało opierzony i niedoświadczony. Należy pamiętać, że w przypadku gdy inwestujemy dajmy na to w złoto i trzymamy się tego w sposób konsekwentny warto pamiętać, iż złoto nie będzie wiecznie drożeć, a nawet głębsze spadki cen złota są możliwe dosłownie w każdym momencie naszej inwestycji. Szczególnie w przypadku gdy inwestujemy naprawdę długoterminowo, w tej sytuacji spadki cen surowców są, nie tyle możliwe co wręcz pewne. Najważniejsze, żeby nie panikować i konsekwentnie realizować swój plan. Oczywiście kolejną podstawową zasadą odpowiedzialnego inwestowania jest nie wrzucanie całej kwoty na kupno tych samych aktywów, lecz rozłożenie ich przykładowo na trzy-cztery koszyki.
Tontina – co to takiego?
Wiele osób zapewne słyszało kiedyś to słowo, jednak nie każdy wie dokładnie na czym Polega Tontina. Tontina to prawdopodobnie jeden z najdoskonalszych systemów emerytalnych wymyślonych przez człowieka. Na czym dokładnie polega ten system? Dajmy na to, że przykładowo dziesięć zaprzyjaźnionych osób ma zamiar odkładać na emeryturę. W dodatku są to osoby o dosyć podobnym statusie materialnym oraz znajdują się w mniej więcej tym samym wieku. Otóż podpisują oni wzajemną umowę, że na wspólne konto bankowe(zamiennie może być to również fundusz inwestycyjny o dosyć dobrej reputacji) będą miesiąc w miesiąc wpłacać określoną sumę pieniędzy, tak aby dajmy na to każda osoba przez całe swoje życie wpłaciła dokładnie taką samą kwotę przykładowo do sześćdziesiątego piątego roku życia. Powyższe osoby umawiają się również, że w wieku siedemdziesięciu lat, każdy z nich kto regularnie wpłacał pieniądze na konto, oraz co najważniejsze dożył wieku siedemdziesięciu lat ma prawo do otrzymania dokładnie tej części pieniędzy ilu pozostało przy życiu uczestników Tontiny. Wiadomo, że tylko pewna część uczestników funduszu dożyje siedemdziesiątego roku życia. Każdy z uczestników Tontiny dostaje identyczną część uskładanych pieniędzy które od tej pory stanowią ich kapitał emerytalny.